Breaking News
 |  | 

Zdrowie

Dynia a wzdęcia

img-responsive

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, by jeść codziennie warzywa. Stanowiące źródło witamin, minerałów i białka pozwalają się gotować, dusić i smażyć, a przy tym są smaczne. Jednak konsumpcja niektórych z nich może wiązać się z reakcją ze strony układu trawiennego. Takie obawy można mieć na przykład z dynią. Czy dać wiarę pogłoskom, a może sprawdzić samemu, czy dynia jest wzdymająca? Można, jak też i poczytać i dowiedzieć się o tym warzywie czegoś więcej.

Smaczna królowa jesieni

Wiele osób nie wyobraża sobie choć raz zjeść dynię jesienią, kiedy to warzywo przeżywa swój sezon. Nadająca się do pieczenia czy zrobienia rozgrzewającej zupy krem dynia jest nazywana królową tej pory roku, jednak niektórzy mogą nie chcieć jej jeść z obawy o to, jak zareaguje na nią organizm.

Do właściwości dyni należy to, że jest niskokaloryczna – zaledwie 26 kilokalorii w 100 gramach surowej dyni – stanowi źródło witaminy A, C , E i K, kwasu foliowego. Znaleźć w niej można również pierwiastki mineralne takie jak wapń, żelazo, potas, magnez, fosfor, sód, cynk.
Dynia jest silnym przeciwutleniaczem, wpływa korzystnie na organizm, jednak nie jest polecana każdemu. Ze względu na wysoki indeks glikemiczny (75) nie jest polecana w diecie dibetyków.

Spożywanie dyni a wzdęcia

Spożywanie dyni niesie ze sobą wiele zdrowotnych korzyści, jak działanie przeciwnowotworowe, pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów czy w leczeniu plamki żółtej, jednak przed jej konsumpcją może powstrzymywać wieść o tym, że dynia wywołuje gazy i wzdęcia.

Jednak jest to pogłoska, której nie należy dawać zbyt wiele wiary. Tak naprawdę dynia okazuje się być naturalnym lekarstwem na występujące wzdęcia. Spożywanie dyni pomaga również w zmniejszeniu zgagi, przy bólach żołądka, zaparciach, a nawet wpływa na poprawę apetytu. Najlepiej, chcąc poradzić sobie z wymienionymi dolegliwości, jest spożywać dynię w formie gotowanej lub pieczonej w ilości do 150 gram dwa razy dziennie. Wówczas bardzo szybko zauważy się jej zdrowotne właściwości.

 

dynia-a-wzdecia

ABOUT THE AUTHOR